środa, 7 września 2011

Creepers'y - buty z podwyższoną podeszwą


TE BUTY TO CREEPERSY ! Jedyne w swoim rodzaju rock and rollowe kamasze z historią i charakterem. W latach 50-tych noszone przez bikiniarzy i sławione przez Elvisa Presleya w piosence 'Blue Suede Shoes' a w epoce punkowej rewolty jeden ze znaków rozpoznawczych wszelkiej maści kontestatorów.

Creepers.pl w sposób subiektywny prezentuje historię creepersów, mody alternatywnej i rock and rolla.


Historia:
Creepersy wywodzą się od wojskowych butów na grubej podeszwie noszonych przez angielskich żołnierzy, walczących w II wojnie światowej na frontach Afryki Północnej. Wynalezienie ich cywilnej wersji stanowiącej zaskakujące połączenie eleganckich lakierek z wojskową topornością, to zasługa firmy George Cox.Po raz pierwszy popularność zyskały w latach 50-tych, wśród rock'n'rollowych subkultur USA i Wielkiej Brytanii. Obok spodni rurek, szerokich marynarek, jedwabnych koszul i kolorowych krawatów stały się znakiem rozpoznawczym Teddy Boys - pierwszej angielskiej subkultury (na zdjęciu). W USA zamszowe creepersy stanowiły jeden z głównych komponentów stroju greeserów młodzieży związanej z muzyką rockabilly, ubierającej się w skórzane kurtki, niebieskie jeansy i białe podkoszulki.
W latach 50-tych młodzieżowe subkultury były zjawiskiem uniwersalnym na skalę Europy, choć w każdym kraju posiadały one własną specyfikę i znane były pod inną nazwą. W Polsce mieliśmy bikiniarzy lub dżolerów, piętnowanych przez władzę ludową miłośników jazzu, we Francji i Belgii podobni wywrotowcy występowali pod nazwą zazous, ich rumuńskim odpowiednikiem byli malagambiści a radzieckim stiliadzy. Nieodłącznym atrybutem polskiego bikiniarza były kolorowe skarpetki oraz buty na pięciocentymetrowej słoninie.

Gdzie możecie kupić:

P.S Wybaczcie ale nie wszystkie zdjęcia to Creepers'y.

___________

Chcesz pokazać swój styl?? Kochasz modę, wyślij nam min 6 fot i opisz swój styl.

lap_stajla@vp.pl

___
Allegro
3 komentarze:

  1. no właśnie widzę że kilka to nie są creepersy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę miała białe:D

    OdpowiedzUsuń